BOLESTI I ZAŠTITA KOŽE
DERMATOMIKOZE
Dermatomikoze su bolesti kože, noktiju i vlasi uzrokovane gljivama. Određene skupine osoba su izloženije gljivičnoj infekciji od drugih. Tu spadaju starije osobe s prisutnim smetnjama cirkulacije u rukama i nogama te sportaši koji su izloženi jačem opterećenju donjih ekstremiteta. U rjeđim slučajevima, gljivične infekcije mogu uzrokovati teške infekcije u osoba sa smanjenom otpornošću organizma (osobe na kemoterapiji, HIV-infekcija/AIDS).
RAK KOŽE
Rak kože odnosno abnormalan rast stanica kože, najčešće se razvija na koži izloženoj suncu, no može se pojaviti i na područjima kože koja obično nije izložena suncu. Razlikujemo tri glavne vrste raka kože - karcinom bazalnih stanica, karcinom pločastih stanica i melanom. Rak kože pogađa ljude svih rasa podjednako.
Ako se javlja u osoba koje su tamnije puti, veća je vjerojatnost da će se formirati na području koje obično nije izloženo sunčevoj svjetlosti.
Dijelovi kože na kojima se rak kože najčešće razvija su vlasište, lice, usne, uši, vrat, prsa, ruke, šake i noge (najčešće kod žena). No, rak kože se može formirati i na područjima kože koja su rijetko izložena sunčevoj svjetlosti, primjerice dlanovi i genitalno područje.
UZROCI
Rak kože nastaje kada dođe do pogreške (mutacije) u DNA stanicama kože. Mutacije uzrokuju nekontroliran rast stanica, te tako dolazi do stvaranja stanica raka.
Rak kože se počinje manifestirati na gornjem sloju kože odnosno epidermi. Područje na kojem se rak pojavi određuje vrstu, a samim time i mogućnosti liječenja. Velik dio oštećenja DNA u stanicama kože rezultat je ultraljubičastog (U V) zračenja.
No, izlaganje suncu ne objašnjava rak kože koji nastaje na koži koja inače nije izložena suncu. Upravo to dokazuje da i neki drugi čimbenici mogu pridonijeti povećanju rizika obolijevanja od raka kože, primjerice izlaganje otrovnim tvarima ili slabljenje imunološkog sustava.
AKNE
Akne su jedna od najčešćih dermatoza koje zahvaćaju oba spola, a javljaju se u raznim oblicima uglavnom u razdoblju puberteta. U prosjeku se prvi puta javljaju između 13. i 15. godine i obično se povlače nakon 20. godine života, iako u nekim slučajevima mogu potrajati i do 30. godine. Mjesta gdje se najčešće pojavljuju su čelo, obrazi, nos, brada te područje ispred uha, dok nešto rjeđe zahvaćaju kožu vrata, ramena, gornjih dijelova leđa te područje oko prsne kosti.. Za vrijeme puberteta, razina tih hormona se povećava i u djevojaka i u dječaka, što može potaknuti žlijezde lojnice na stvaranje veće količine loja kojeg izlučuju u tzv. lojne folikule. To povećano stvaranje i nakupljanje loja sužava otvore lojnih žlijezda i sprječava njegov izlazak, no unatoč tome, zbog navedenog utjecaja hormona stvaranje loja se ne smanjuje.
Uslijed toga dolazi do proširenja pora, promjene u procesu orožnjavanja u samom kanalu žlijezde lojnice te zatvaranja pora na koži odumrlim stanicama.
ZAŠTITA KOŽE
Mikroorganizmi koji se normalno nalaze na našoj koži razgrađuju znoj, odumrle kožne stanice i loj pa tako nastaju neugodni mirisi. Zbog toga je važno kožu svakog dana prati mlakom vodom i blagim sapunom, rabiti dezedoranse i mijenjati rublje kako bi se osigurala potrebna njega kože i spriječio razvoj neugodnih mirisa. Kada smo na plaži trebamo koristiti kreme za sunce da ne izgorimo.
Sara Zeljko